Nowoczesne wnętrza, a listwy przypodłogowe

Niestety wciąż niewiele osób urządzających własne mieszania zwraca wystarczającą uwagę na listwy przypodłogowe, co niestety jest dużym błędem, i to szczególnie w przypadku wnętrz w stylu nowoczesnym. Listwy przypodłogowe, otaczające całe pomieszczenie, w którym nie ma nadmiaru mebli i różnego rodzaju dodatków idealnie współgrają z taką stylistyką lub wprost przeciwnie, zakłócają jej harmonię — jak uniknąć takiego problemu? Sprawdź!

Ogromny, przyprawiający o zawrót głowy wybór

Aktualnie praktycznie każdy producent listew przypodłogowych ma w swojej ofercie różne modele. Zacznijmy od tych najtańszych plastikowych, dostępnych w marketach budowlanych, których główną zaletą jest właśnie cena — trwałość pozostawia już jednak wiele do życzenia. Kolejna możliwość to listwy drewniane, najlepiej wyglądające z podłogą wykonaną z tego samego materiału. Najbardziej popularne i najchętniej wybierane są jednak listwy z płyty MDF – dlaczego to właśnie ten materiał zyskuje na znaczeniu? Przede wszystkim dzięki wysokiej wytrzymałości na uszkodzenia oraz łatwości w utrzymaniu – w przeciwieństwie do listew drewnianych, listwy z MDF-u nie wymagają impregnacji.

Dopasowanie listew do stylu wnętrza

Jako że dzisiaj skupiamy się na wnętrzach w stylu nowoczesnym, sprawa jest dość prosta – listwy przypodłogowe nie powinny się zbytnio rzucać w oczy, bardziej od przepychu liczy się bowiem umiar i spójność.

Zacznijmy wiec od profilu – do wyboru mamy dekoracyjny i prosty, jak nietrudno się domyślić, wybierając listwy we wnętrzach nowoczesnych, unikamy zbyt złożonych i skomplikowanych kształtów, konieczne jest bowiem to, aby listwy dobrze spajały podłogę ze ścianą i nie kontrastowały m. in. z meblami (chodzi głównie o to, aby listwa nie wysunęła się na pierwszy plan). Najlepszym wyborem będą więc listwy wykonane przy pomocy nieskomplikowanych frezów, ich styl może być dopasowany np. do kształtu mebli, co podkreśli spójność wszystkich elementów we wnętrzu.

Kolejna sprawa to wysokość, tutaj podobnie jak poprzednio, najlepiej kierować się zasadą umiaru i pamiętać o tym, że im wyższa listwa to większe ryzyko zdominowania przez nią wnętrza, czego koniecznie należy unikać. Czasami zdarza się jednak to, że cokół listwy musi być wysoki, chociażby ze względu na konieczność zmieszczenia kabli. W takiej sytuacji warto zrezygnować z wszelkich kontrastów i wybrać kolor listwy dopasowany do podłogi, taki zabieg sprawi, że stanie się ona mniej widoczna.

W kwestii materiału większość projektantów wnętrz zgadza się, że listwy przypodłogowe z MDF to najlepszy możliwy wybór. Listwy przypodłogowe MDF znakomicie wpisują się w styl nowoczesny, szczególnie dobrze komponując się np. z drzwiami w tym samym kolorze. Klasyka, jeżeli chodzi o takie rozwiązanie, to białe lakierowane listwy w połączeniu z tego samego typu drzwiami. Profile z MDF-u bardzo ładnie łączą różne rodzaje posadzek stosowane we wnętrzach w stylu nowoczesnym, mowa tutaj np. o podłogach z drewna, kamienia czy np. żywicy.

UWAGA!

W żadnym przypadku nie łączymy różnych listew przypodłogowych w tej samej otwartej przestrzeni, bez względu na to, że są tam użyte różne materiały posadzkowe – listwy przypodłogowe muszą być wszędzie takie same!

Wnętrza w stylu nowoczesnym rządzą się swoimi prawami – są minimalistyczne, spójne i bardzo często surowe, aby zachować ten specyficzny klimat, listwy przypodłogowe muszą być wybrane zgodnie z zasadą „mniej znaczy więcej”, tylko wówczas nie będą się one wyróżniać i zaburzać charakteru aranżacji.