Odpowiedni dobór listew przypodłogowych – to ważniejsze niż myślisz!

Urządzając mieszkanie, bardzo rzadko myślimy o odpowiednim doborze listew przypodłogowych, a to duży błąd – listwy przypodłogowe to bardzo ważny element aranżacji wnętrza, który powinien być dobrze przemyślany. Na rynku mamy obecnie dostęp do naprawdę ogromnej liczby różnorodnych rozwiązań – jak wybrać to najlepsze? My Ci podpowiemy!

Listwy przypodłogowe i ich funkcje

Listwy przypodłogowe pełnią dwie podstawowe funkcje – estetyczną i praktyczną. Każdy z nas kto miał okazję zobaczyć parkiet lub rozłożoną w pokoju wykładzinę zdaje sobie sprawę z tego, że listwy to konieczność. Jak bowiem zasłonić nierówną i nieestetyczną szparę pomiędzy ścianą i podłogą? Odpowiedź jest tylko jedna: przy pomocy listew! Nie jest to jednak jedyne ich zadanie – chronią one również ściany przed zabrudzeniami, na które są one narażone np. podczas mycia podłogą, uniemożliwiając jednocześnie gromadzenie się trudnego do usunięcia brudu w różnego rodzaju szczelinach. Warto wspomnieć też o tym, że listwy pozwalają na rozprowadzenie kabli i umożliwiają uniknięcie nieestetycznych kłębów przewodów, które są częstą zmorą wielu mieszkań. Listwy przypodłogowe to więc nie tylko element dekoracyjny!

Zasady doboru listew przypodłogowych

Zaczynając ten temat, należy przede wszystkim wspomnieć o najważniejszej zasadzie: W jednym wnętrzu nie łączmy różnych rodzajów listew, to nigdy nie wygląda efektownie i estetycznie. Listwy przypodłogowe mają spajać wystrój wnętrza, dlatego zawsze wybierajmy jeden rodzaj, który pasuje do całego mieszkania. Również i w tym przypadku nie chodzi jednak wyłącznie o estetykę, ważna jest też funkcjonalność – miejsca styku dwóch rodzajów listew to zawsze spore wyzwanie techniczne, bardzo trudno jest dopasować je tak, aby narożnik wyglądał profesjonalnie, dlatego lepiej unikać takich pułapek.

Według projektantów wnętrz najlepszym i jednocześnie najprostszym sposobem na dobranie zarówno rodzaju, jak i koloru listew jest dopasowanie ich do jednej z posadzek we wnętrzu lub ewentualnie do stolarki drzwiowej. Ważną sprawą jest to, aby unikać efektu zacieśniania pomieszczeń, w tym celu do ciemnych podłóg powinno się wybierać raczej niskie listwy. Wyższe cokoły można z kolei wykorzystać w przypadku jasnych posadzek, np. tych wykonanych z drewna czy paneli.

Istnieje również jeszcze jeden, bardzo bezpieczny sposób doboru listew polegający na tym, że listwę, jak i ścianę malujemy na ten sam kolor, rozwiązanie to jest polecane zarówno dla osób, które nie lubią kontrastów, ale może być również idealne we wnętrzach, w których jest spora liczba dodatków czy różnorodnych faktur – w takim przypadku spójne ze ścianą listwy stworzą bezpieczne tło, które nie przytłoczy całej aranżacji.

Dwa najpopularniejsze rozwiązania – listwy drewniane i listwy MDF

W przypadku listew przypodłogowych najpopularniejsze są aktualnie dwa rozwiązania – listwy drewniane oraz listwy przypodłogowe MDF. Zacznijmy więc od pierwszego pomysłu – dlaczego to właśnie listwy wykonane z drewna powinny się znaleźć w Twoim mieszkaniu? Po pierwsze są bardzo trwałe oraz eleganckie, najlepiej wyglądają, więc we wnętrzach w stylu rustykalnym i klasycznym. Ich zaletą jest również to, że nie ma żadnego problemu, aby dopasować je do modnych aktualnie podłóg drewnianych. Pasują one też do wykładziny dywanowej, przez co są bardzo uniwersalnym rozwiązaniem. Do ich wad zaliczyć można przede wszystkim dość wysoką cenę oraz właściwości drewna takie jak podatność na rozciąganie się i kurczenie w zależności od temperatury oraz wilgotności – aby uniknąć problemów z tym związanych, należy odcinki listew docinać pod kątek 45 stopni, co pozwoli na uniknięcie nieestetycznych szczelin na łączeniach.

Drugim bardzo popularnych rozwiązaniem są listwy przypodłogowe MDF, których zaletą jest przede wszystkim odporność na uszkodzenia, a także to, że doskonale odnajdują się w ciągle modnych wnętrzach w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Choć takie listwy są najczęściej białe (idealnie do wnętrz w stylu skandynawskim), to dostępne są również w wielu innych wersjach kolorystycznych, problemem nie jest również to, aby pomalować je samemu – wystarczy wybrać odpowiednią farbę. Jedyną wadą jest to, że w przypadku najpopularniejszego rozwiązania, a więc listew białych, bardzo szybko widać na nich brud i kurz. Nie jest to jednak tak duży problem, biorąc pod uwagę fakt, że łatwo się je czyści.

Decydując się na listwy przypodłogowe, pamiętajmy zawsze przede wszystkim o tym, że są one dodatkiem, który może sprawić, że nasze wnętrze zyska charakteru i będzie spójne, ale mogą również sprawić, że stanie się zupełnie odwrotnie, dlatego tak ważne jest zwrócenie odpowiedniej uwagi na ich wybór!